Çalışanların Verimliliği ve Performans Yönetim Sistemi-2

Daha önceki Çalışanların Verimliliği ve Performans Yönetim Sistemi-1 yazımın devamında şu soruyu sormuştuk:

Peki nasıl yapabiliriz?

Aslında bu sorunun gerçek muhatabı şirket yöneticileri…  Çünkü değerlendirme altyapısını oluşturacak kritik soruların yanıtları ancak üst yönetim ile birlikte verilebilir. Yönetimin bu sistemden beklentilerine göre sorumluluk alacak olan insan kaynakları uzmanları, endüstri mühendisleri, kalite sorumluları ve diğer uzmanlar, ancak bu yanıtları aldıktan sonra sağlıklı bir sistem kuracak çalışmayı yapabilirler.

Örneğin performans değerlendirme üretimde çalışan ekiplere de yapılacak mı? Bireysel olarak neleri değerlendirmek istiyoruz, neleri başarı olarak kabul edeceğiz ve nasıl ödüllendirmek istiyoruz?  Hedefler mi, yetkinlikler mi yoksa ikisi de mi değerlendirmeye alınacak? Kariyer hedefleri de  değerlendirmeye alınacak mı? Süreçlere dayalı metrikler bireysel hedeflere dahil edilecek mi? Performansı düşük çalışanlara nasıl bir yönlendirme yapmak istiyoruz? Yönetimin bu konuda beklentileri nedir? Ne sıklıkta değerlendirme yapılacak ve sonuçlarına dayalı hangi  kararlar alınacak? Sonuçların ücrete etkisi olacak mı? Sistemden hangi çıktıları/raporları almak istiyoruz? …… gibi pek çok konuda yönetimin “bakış açısının” biliniyor olması çok önemli.

Ancak öncelikle konuya bütünsel bir yaklaşımla bakmalıyız. Bizim için esas olan “kurumun” verimliliği olmalıdır. Çünkü süreçleri verimsiz ve sorunlu bir ortamda çalışan bir kişinin performansını ölçmeye çalışmak sizce ne kadar doğru olabilir ki?

Bu nedenle kurumda verimin düşük olduğu noktaları ve nedenlerini tespit etmemiz gerekir.  Şirket genelinde verimliliği ölçebilmemiz için, öncelikle şirketin temel süreçlerini tanımlamış ve bu süreçlere bağlı doğru bir organizasyonel yapıyı oturtmuş olmalıyız. Böylece bu altyapıyı başarıyla yürütebilecek kişilerin yetkinliklerini pozisyonun gerekliliklerine göre ölçebiliriz. Sadece süreçlere ya da sadece kişilere odaklanırsak değerlendirmemiz sınırlı ölçüde yapılmış olur. Süreçlerin ve yetkinliklerin verimliliğini belirleyen kriterleri ve ağırlıklarını saptayarak bunlara hedef değerler verirsek değerlendirme daha sağlıklı ve ölçülebilir olacaktır. Daha sonra tüm bu çalışmaları bir sistem altında toplamamız ve sürdürülebilirliğini sağlamamız gerekiyor.

Performans yönetim sisteminin kurulmasını, bir kişi veya bölümün işi olarak değil, şirket genelinde tüm sorumluların yürüteceği bir ekip çalışması olarak görmek daha sağlıklıdır. Danışmanlık yaptığımız firmalarda bu şekilde yürüttüğümüz çalışmalarda, daha başarılı sonuçlar elde ettiğimizi deneyimledim.  “Danışman sistemi kursun, biz ilgilenmeyelim” veya “İK’cı kursun uygulasın, beğenirsek devam ederiz” gibi bir yaklaşım, konuya sağlıksız bir bakış açısı ile başlanmasına neden olacaktır. Tıpkı pek çoğumuzun kalite sistemlerinde deneyimlediği gibi…

Keşke internetten indirilecek formlar veya bu sistemi kurmuş bir başka yapıdan alınacak prosedürler ile bu iş halledilebilseydi. Ama her firmanın kültürü, süreçleri ve genel altyapısı farklıdır. Bu nedenle böyle bir kolaycılık yapma şansımız da yok. Bunu en başından yönetime de çok iyi anlatmak lazım. Formlar ve Prosedürler kurulacak sistemin başlangıcı değil, sonucudur…

Dolayısıyla, yönetimin bilgisi ve kararları ile ilerleyecek yetkilendirilmiş ve katılımcı bir ekip daha başarılı ve kabul gören bir sistem kuracaktır. Böylesine kapsamlı bir çalışmayı yönetim ekibinden kopuk olarak yaptığımızda, bu sistemin doğru kurulması ve çalıştırılması oldukça zor görünüyor. Üstelik bir kez uygulanabilirliği düşük bir sistem kurup başarısız olduğunuzda, ikinci kez denemek bir hayli güç olacaktır.

Performans yönetim sistemi ile uğraşan ya da uğraşmayı düşünen herkese kolaylıklar diliyorum…

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s