DANIŞMAN SEÇİMİ

İş çevremize baktığımızda birçok kişi ya da firmanın “Danışmanlık” hizmeti verdiğini görüyoruz.Peki bir firma, danışmana ihtiyaç duyuyorsa bunu nasıl aramalı ve seçmeli?

Firmaların çoğu farklı gereksinimleri için mutlaka bir danışman arayışına geçmiştir. Firmaları danışman seçimi konusunda yaşadıkları deneyimler açısından 3 e ayırabiliriz.

  • Çok farklı türde danışmanlarla görüşüp kafası iyice karıştığı için sorununu kendi yöntemleriyle çözmenin daha güvenli olacağını düşünerek vazgeçenler
  • Bir danışman seçerek hayal kırıklığına uğrayıp, bir daha hiç danışman seçmemeye karar verenler
  • Doğru danışmanı seçerek ve danışmanı verimli şekilde kullanmayı becererek gereksinimini karşılamış ve değişim / gelişim süreçlerini başarıyla yürütenler

Danışmanlar gizlilik prensibiyle çalıştıkları ve bilgiyi ancak profesyonel düzeyde anlaşmalarla  paylaştıkları için onların ne bilip bilmediğini, ya da size faydalı olup olamayacağını önceden anlamak da zordur. Danışmanı bir yöneticiyi işe alır gibi alamazsınız. Ona soru sorsanız bile ancak anlaşma yaptıktan sonra size gerekli yanıtları verir. Peki danışman seçerken nelere dikkat edebilirsiniz?

Aslında, şirketlere/kurumlara farklı konularda verilen danışmanlık hizmetleri “Kurumsal Danışmanlık” veya “Yönetim Danışmanlığı” olarak adlandırılabiliyor. Örneğin firmalara bilgi teknolojileri alanında hizmet verenler,  ERP ciler,  telekomünikasyon şirketleri, kalite danışmanları, finans sektörü gibi farklı alanlarda hizmet veren firmalar kurumsal veya yönetim danışmanlığı yaptığını vurguluyor. Ancak bizim burada kastettiğimiz,  kurumu, müşterileri, tedarikçileri, ortakları, yönetim yapısı, insan kaynakları ve yarattığı değerleri ile bir bütün olarak geliştirmeye yönelik danışmanlık hizmeti vermektir.

Danışmanlık hizmetine gereksinim duyduğunu farkeden bir firma, almak istediği hizmeti kendine göre tanımlayacaktır. Ancak yönetim danışmanı öncelikle bu tanımın doğru olup olmadığını tespit etmek durumundadır. Örneğin bir firma “Bizim üretimimizde ciddi bir sorun var. İşler aksıyor, gecikiyor” diye yola çıkarak bu konuyu çözecek bir danışmanlık hizmeti aramaya başlayabilir. Ancak ilk incelemelerden sonra bunun aslında tamamen yönetsel süreçlerle ve insan kaynakları ile ilgili olduğu ortaya çıkabilir!

Dolayısıyla danışmanın öncelikle kurumsal boyutta konuyu ele alarak incelemesi sorunun gerçek nedenlerini tespit etmesi çok önemlidir. Kalanı ise sadece en iyi çözümü seçerek firmaya uygun bir iyileştirme planı oluşturup uygulamaktır. Yani danışmanlıkta en önemli aşama, firmanın kapsamlı bir şekilde incelenip analizlerin yapıldığı birinci aşamadır. Bunu “Kurumsal Görünüm Araştırması” olarak adlandırabiliriz. Yani iyi bir kurumsal check-up ile teşhisi koyabilmek… Gerisi ise en uygun tedavi yöntemini seçerek, ilaçların doğru zaman ve dozda içilmesine eşlik etmek.

Dolayısıyla benim yönetim danışmanı seçmek isteyenlere önerim, firmada yönetim düzeyinde yaşamakta olduğunuz sorununuz ne olursa olsun;

  1. Seçeceğiniz danışmanınız kurumsal altyapı ve vizyona sahip olsun. Tek bir konuda uzmanlık edinmiş danışmanları tedavi yöntemine karar verdikten sonra uygulama aşamasında kullanmak daha yararlı olacaktır.
  2. Danışmanınız farklı yönetsel süreçleri yorumlayabilecek bilgi ve deneyime sahip olsun.
  3. Danışmanınız baştan sona birden fazla projeyi bitirmiş ve uygulamaya almış olsun.
  4. Referanslar çok önemlidir. Danışmanınızdan hizmet almış kurumları mutlaka öğrenin ve mümkünse bilgi alın.
  5. Özellikle uzun vadeli projelerde,  sürekli hizmet verebilen kişi ya da kurumlardan danışmanlık almayı tercih edin. Bireysel danışman seçecekseniz, heves edip geçici bu işe atılmış olmamasından, günün birinde iş bulup sizi ortada bırakmayacağından ya da herhangi bir sorundan ya da yoğunluğundan dolayı bir süre gelemediği durumlarda projenin kesintiye uğramayacağından emin olduğunuz, esas işi danışmanlık olan kişilerle çalışmaya dikkat edin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s